25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

МААЕ изгуби контакт со контролните системи во Чернобил

Најчитани вести

Системите за следење на нуклеарниот материјал во капацитетите за складирање радиоактивен отпад во нуклеарната централа во Чернобил, која беше заземена од руските сили минатиот месец, престанаа да испраќаат податоци до Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), соопштија ОН.

„Главниот директор …. рече дека е изгубен далечинскиот пренос на податоци од безбедносниот систем во Чернобил”, соопшти МААЕ.

МААЕ, меѓу другото, ја следи безбедноста на нуклеарниот материјал.

Нападот на Русија врз Украина, што почна на 24 февруари, го предизвика гневот на меѓународната заедница, а Европска а унија, Велика Британија, Канада, Јапонија и САД воведоа економски санкции кон Москва.

Според Агенцијата на ОН за бегалци (УНХЦР), околу два милиона луѓе ја напуштиле Украина во соседните земји.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com