25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Лукашенко тврди дека не му е намерата мигрантската криза на границата со Полска да ескалира во „конфликт”

Најчитани вести

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави денеска дека неговата земја не сака мигрантската криза на границата со Полска да ескалира во „конфликт”.

– Не сакаме никаков конфликт на нашата државна граница. Тоа е целосно штетно за нас, изјави Лукашенко, јави државната новинска агенција Белта.

Белоруската државна авиокомпанија објави дека на Сиријци, Ирачани, Јеменци и Авганистанци им се забранува влезн со летови од Обединетите Арапски Емирати на барање на Дубаи, откако Минск беше обвинет дека довел мигранти за да ги испрати во Европа.

Во изјавата до граѓаните на четирите земји објавена на нејзината веб-страница, Белавиа нагласува дека нема да им биде дозволено да пристигнуваат со летови од Дубаи до Белорусија „во согласност со одлуката на надлежните органи во ОАЕ”

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com