17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Лукашенко: „Русија го надмудри НАТО“

Најчитани вести

Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко ја изрази својата поддршка за одлуката на Русија да започне „специјална воена операција“ во Украина, пренесува руската новинска агенција Тас.

„Ја поддржувам Русија. Не само затоа што имаме сојуз со Русија и не само затоа што сме законски обврзани да го сториме тоа врз основа на договор со Русија. Ова е познат факт веќе некое време, ова е нашата доктрина“, рече Лукашенко во интервју за АФП.

„Да не ги надмудри Русија членките на НАТО, тие веќе ќе се организираа и ќе и зададеа удар“, коментирал претседателот на Белорусија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com