8.8 C
Skopje
Wednesday, February 1, 2023

Лукашенко до Западот: Поради вашите санкции ќе патувате преку Северниот пол

Најчитани вести

Белорускиот претседател Александар Лукашенко му се закани на Западот дека ќе го ограничи транзитот низ Белорусија во случај на нови санкции против Минск.

„Ако извршите притисок со нови санкции, ќе ја заобиколувате Белорусија преку Северниот пол и Средоземното море. Засега, во услови на пандемија, ќе продолжиме да се однесуваме хумано во однос на транзитот, патничкиот и товарен сообраќај…“, рече Лукашенко во вторникот вечерта, а пренесе весникот „Белорусија денес“.

Според него, санкциите немаат никаква врска со правниот систем, пренесува „Спутник“.

„Примената на рестриктивни мерки како инструмент за притисок врз суверена држава е беззаконие и уцена на меѓународно ниво. Тоа е уцена која, дозволете ми да ве потсетам, е осудена во документите на ОН и другите меѓународни организации како неприфатлива мерка“, истакна Лукашенко.

Тој потсети дека пакетот санкции против Белорусија е воведен на денот на 80-годишнината од почетокот на Втората светска војна и го објасни потегот со зборовите дека „Европа не се грижи за луѓето кои најмногу страдале од варварската и нехумана инвазија на европскиот фашизам“.

Како што рече, санкциите не се воведени само против Минск.

„Тие се воведени и против Руската Федерација“, додаде тој и оцени дека приказната со неодамнешното слетување на авионот во Минск и притворот на новинарот е само формална причина за санкции.

Односите на Белорусија со западните земји нагло се влошија по претседателските избори. Европската Унија не ги признаваше изборите за слободни и демократски, ниту Александар Лукашенко за избран претседател, анализираат медиумите.

Европската Унија, Велика Британија, САД и Канада воведоа санкции против голем број белоруски функционери, како и компании поврзани со сегашните белоруски власти. Овие санкции подоцна беа продолжени.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести