17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Лукашенко: Белорусија нема да се приклучи на инвазијата

Најчитани вести

Белорускиот претседател Александар Лукашенко изјави за државните медиуми дека неговите сили нема да им се придружат на руските војници во инвазијата на Украина, пишува Би-Би-Си.

Лукашенко, кој е близок соработник на Владимир Путин, рече дека „белоруската армија не учествува во воени акции и никогаш не учествувала“.

-Можеме да му докажеме на секого. Згора на тоа, руското раководство никогаш не ни го покрена ова прашање – нашето учество во вооружениот конфликт. И ние немаме намера да учествуваме во оваа специјална операција во Украина во иднина. Нема потреба од ова – рече тој.

Во понеделникот се појавија стравувања дека Лукашенко се подготвува да испрати воени сили да се приклучат на нападот на Киев.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com