4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Луис Хамилтон не планира да го напушти Мерцедес

Најчитани вести

По лошиот старт на сезоната за Мерцедес, има гласини дека Луис Хамилтон планира да си оди од овој тим, но, со најновата изјава Битанецот ги демантира овие навестувања

Луис Хамилтон не планира да го напушти Мерцедес и покрај неговите фрустрации поради дизајнот на новиот В14 автомобил кој придонесе за разочарувачкиот почеток на тимот во новата сезона во Формула 1.

Добиј ги најважните вести, бесплатно на Viber

Ред бул доминираше во еден-два победата на отворањето на сезоната во Бахреин.

Шампионот од 2022 година Макс Верстапен заврши прв со тимскиот колега под Ред бул Серхио Перез веднаш зад него на второто место. Хамилтон заврши петти, дури 50 секунди зад Верстапен, а неговиот тимски колега од Мерцедес Џорџ Расел беше седми.

Имаше шпекулации пред претстојната трка за Големата награда на Саудиска Арабија дека Хамилтон, седумкратен светски шампион, не е среќен во Мерцедес, откако тврдеше дека тимот не ги почитувал неговите сугестии за време на развојот на новиот автомобил, но тој брзо ги поништи тие гласини.

– Секако дека има моменти кога не се согласувате со одредени членови на тимот, но она што е важно е да продолжиме да комуницираме, да бидеме единствени. Сè уште имам 100 отсто верба во овој тим, тоа е моето семејство и јас сум тука долго време, така што не планирам да одам на друго место – изјави Хамилтон за Јуроспорт.

Договорот на Хамилтон со Мерцедес истекува на крајот на оваа сезона, а тимот и Британецот се уште не постигнале согласност за нов договор. Можеби со оваа изјава Британецот навестува дека ќе се договори со тимот.

Најнови вести