21.8 C
Skopje
Monday, August 2, 2021

Лозинката за Netflix повеќе нема да може да се споделува со пријателите

Најчитани вести

Платформите како што се Netflix, HBO Go и Amazon Prime им овозможуваат на корисниците да креираат повеќе профили на сметка, но условите за купување предвидуваат дека тие можат да ги користат само луѓе во исто домаќинство.

Некои корисници на Netflix објавија дека „Ако не живеете со сопственикот на оваа сметка, потребна ви е своја сметка за да продолжите да гледате“.

„Овој тест е дизајниран да осигури дека луѓето кои користат сметки на Netflix се вистински овластени да го сторат тоа“, пренесува Би-Би-Си.

За време на пробниот период, корисниците можат да го потврдат пристапот до сметката преку код испратен преку текст или е-пошта, а Netflix допрва треба да одлучи дали конечно да воведе ваква мерка за да се спречат оние кои не ги почитуваат условите за набавка на услугата.

Не е јасно колку луѓе ја користат платформата против условите за купување, но Netflix ќе се обиде да ги потисне.

Стриминг платформите како што се Netflix, HBO Go и Amazon Prime им овозможуваат на корисниците да креираат повеќе профили на сметки, но условите за купување предвидуваат дека тие можат да ги користат само луѓе во исто домаќинство.

Ко-основачот и извршен директор на Netflix, Рид Хастингс 2016 рече: „Споделувањето на лозинка е нешто со што треба да научите да живеете затоа што има и легитимно споделување на лозинка како со семејството, па затоа е тешко да се знае каде да се повлече линијата“

Netflix доби скоро 37 милиони нови претплатници во 2020 година и сега има над 200 милиони претплатници ширум светот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести