27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Лозарите ќе добијат дополнителна субвенција од 2 денари за килограм предадено грозје

Најчитани вести

Владата на вчерашната седница донесе одлука за нова дополнителна субвенција за килограм предадено грозје во регистрирани винарници.

„Висината на дополнителната субвенција оваа година ќе биде 2 денари за килограм и дополнително проширена. Конкретно, субвенцијата ќе биде наменета не само за винските сорти вранец и смедеревка, туку и за сортите кратошија, станушина, бургундец црн, жилавка и кадарка од реколта 2019, предадени во регистрирани капацитети за производство на вино“, информираат од Министерството за земјоделство.

Од таму додаваат дека со новата дополнителна субвенција од 2 денари за килограм предадено грозје, се очекува да се намалат загубите на производителите на винско грозје.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com