17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Литванскиот шеф на дипломатијата доаѓа во Македонија на средби со државниот врв

Најчитани вести

Министерот за надворешни работи на Република Литванија, Габриелиус Ландсбергис, денеска ќе престојува во работна посета на земјава.

Од МНР информираа дека во рамки на посетата предвидена е средба со неговиот домаќин, министерот, Бујар Османи, а во фокусот на разговорите ќе биде евроинтегративниот процес на нашата земја и конкретната литванска поддршка на тој план, регионалната соработка, безбедносните прашања во светло на руската агресија врз Украина, како и подготовките за НАТО Самитот во Мадрид.

Потоа, литванскиот министер ќе се сретне и со заменик-претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бојан Маричиќ, со претседателот на Собранието, Талат Џафери, а ќе биде примен и од претседателот Стево Пендаровски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com