Home » Литванија ќе купи 18 самоодни хаубици од Франција

Литванија ќе купи 18 самоодни хаубици од Франција

by Журнал.мк

Литванија ќе купи 18 самоодни хаубици од Франција, информираа министерствата за одбрана на двете земји.

Литванија, членка на ЕУ и на НАТО, ќе инвестира дополнителни 300 милиони евра во својот воен буџет за годинава, поради тоа што војната во Украина ја зголеми безбедносната грижа во земјата, јави Гардијан.

„Литванија ќе купи 18 хаубици од типот „Цезар Марк II“. Тие значително ќе ги зајакнат одбранбените капацитети на литванските вооружени сили“, напиша министерот Арвидас Анушаускас на Твитер.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More