Home » Лисабон е прогласен за најсреќниот град во светот

Лисабон е прогласен за најсреќниот град во светот

by Журнал.мк

Благодарение на Индексот на најсреќните градови во светот – листа која рангира 40 градови за да одреди кое е најсреќното место на светот, патниците можат соодветно да го приспособат своето патување.

Со ова им се помага на туристите каде може да патуваат врз основа на пет фактори на среќа: трошоците за живот, сонце, зелени површини, пријателски настроени локални жители и очекуваниот животен век, можете да бидете сигурни дека секоја дестинација на списокот ги исполнува овие барања.

Лисабон оваа година беше избран за најсреќен град во светот. Има причина зошто Лисабон се најде на врвот на листата на среќа. Познат по топлата, сончева клима, шарените, чудни згради, одличниот ноќен живот, фадо музиката и пријателските локални жители, главниот град на Португалија е еден од најживописните градови во светот.

Главниот град на Португалија добива дури 2.801 сончеви часови годишно, а жителите работат во просек 31 час неделно. Лисабон, сепак, го зазеде четвртото место за најубав град во светот на листата на „U City Guide“, веб-страница посветена на урбаните дестинации.

Тоа е исто така дом на голем број познати знаменитости, вклучувајќи ги манастирот Јеронимос и кулата Белем. Од храна може да пробате еден од локалните специјалитети, Pastéis de Belém.

Втор на листата е Барселона, а во топ 10 се и Атина, Рим, Сиднеј, Мадрид, Торонто, Сан Хозе, Истанбул и Бангкок.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More