22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Липи ја напушти репрезентацијата на Кина

Најчитани вести

Марчело Липи се повлече од функцијата тренер на кинеската фудбалска репрезентација, откако загуби со 1-2 од Сирија во квалификациите за Светскиот куп во Азија.

Ова е прв пораз за тимот од групата А, оставајќи го пет бода зад истиот противник на средина од циклусот.

– Бевме надиграни и заслужено победија. Јас ја преземам целата одговорност за тоа што се случи и официјално си давам оставка. Кога ќе стапнат на теренот, играчите треба да даваат се од себе. Ако се плашат или не се мотивирани, ако не покажуваат волја и храброст, нема да можат да го исполнат планот на теренот. Тоа е моја одговорност, додаде светскиот шампион за 2006 година со Италија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com