15.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Линчот конечно стана криминал – Бајден потпиша закон

Најчитани вести

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, го потпиша првиот федерален закон со кој линчот го третира како злосторство од омраза, со што го реши историскиот проблем со расистичките убиства во САД, пренесува Хина.

Законот дозволува гонење на линч опишан како заговор за извршување на злосторство од омраза што резултира со смрт или сериозна повреда.

Законот е именуван по Емет Тил, 14-годишно момче со темна кожа, кое беше брутално убиено во 1955 година во Мисисипи. „Белата“ порота потоа ослободи двајца белци кои подоцна го признаа убиството. Ова го привлече вниманието на нацијата кон злосторствата и насилството со кои се соочуваат црнците во Америка, предизвикувајќи гнев кај поборниците за човекови права.

Потпретседателката на САД, Камала Харис, исто така, го принуди законот кога беше сенатор од Калифорнија, а потпишувајќи го законот вчера, таа рече дека претседателот Бајден се занимавал со незавршена работа и ужас во американската историја.

Законот помина едногласно во Сенатот, и во Претставничкиот дом со 422 гласа „за“ и три „против“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com