14 C
Skopje
Tuesday, September 21, 2021

Линдзи Хојл избран за нов претседател на британскиот Парламент

Најчитани вести

Долгогодишниот пратеник на Лабуристичката партија, Линдзи Хојл, синоќа е избран за нов претседател на Долниот дом на британскиот Парламент.

За 62-годишниот Хојл гласаа 325 пратеници. Тој е избран по повеќечасовното тајно гласање.

Во трката за наследник на ториевецот Џон Берков учествуваа седуммина кандидати.

Хојл досега беше еден од тројцата заменик-претседатели на Парламентот.

Новиот претседател на Долниот дом на функцијата веројатно ќе биде само еден ден пред денешното распуштање на Собранието поради предвремените избори закажани за 12 декември.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com