14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Линде: Шведска ќе добие своевидни безбедносни гаранции од САД доколку аплицира за членство во НАТО

Најчитани вести

Шведска доби уверување од САД дека ќе и обезбеди поддршка во периодот на разгледување на евентуалното барање за членство во НАТО, изјави шведската министерка за надворешни работи Ен Линде по средбата со американскиот државен секретар Ентони Блинкен во Вашингтон.

Во изјава за шведската телевизија таа одби да каже какви гаранции добила од Блинкен, но додаде дека тие значат оти на Русија ќе и биде јасно дека САД нема да дозволат никакви негативни активности кон Шведска.

– Сепак, ова не се конкретни безбедносни гаранции кои можете да ги добиете само ако сте полноправна членка на НАТО, рече Линде.

Шведска и соседна Финска не се приклучија на НАТО за време на Студената војна, но по руската анексија на Крим и почетокот на војната во Украина, тие ја преиспитуваат својата безбедносна политика, која вклучува размислување за членство во Алијансата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com