13.8 C
Skopje
Saturday, October 23, 2021

Линда Еванс: Да не се разведов, немаше да ми се случи „Династија“

Најчитани вести

САД– Линда Еванс  размислува за нејзиниот пат кон хит-серијата „Династија“ (Dynasty).

78-годишната актерка е добро позната по тоа што ја играше Кристл Карингтон во популарната сапуница од 1981 до 1989 година-но таа вели дека можеби немаше да успее со серијата ако не се разведуваше со поранешниот сопруг, актерот  Џон Дерек.

Еванс и Дерек, кој починаа во 1998 година на 71 -годишна возраст, се венчаа во 1968 година и се разведоа во 1973 година, пред да ја открие својата врска со Бо Дерек. Во тоа време, поминаа неколку години од крајот на првиот филм на Еванс The Big Valley.

„Џон и јас се разделивме девет години откако се запознавме – тој се вљуби во Бо“, вели таа за „Пипл“. “И тогаш се јавив кај мојот агент и му реков:” Сакам повторно да работам “, а тој ми рече:” Си отсуствувала толку долго. Како ќе го направиме ова? Сите заборавија на тебе “.

„Реков:„ Не знам, но јас само треба да го направам тоа “, се сеќава таа.

Еванс вели дека нејзината разделба од Дерек, со кого се запознала кога го снимала The Big Valley, била „тотално“ катастрофална.

“Мислев:” О, Боже мој. Мислам дека треба да умрам, а не да минувам низ ова “, вели таа. “Мислам, тој беше …беше совршенство .Бев вљубена во него, па и реков на сестра ми кога бев тинејџерка, ќе се омажам за него, а потоа тоа го сторив. Мислев:” Ова е подарок од Бога овде, нели? Не треба да си оди така. Што е ова? Мојот сон не треба да заврши вака. “”

“Беше ужасно. Тоа беше една од најтешките работи што некогаш сум ги доживеала”, продолжува таа, но додава дека “понекогаш кога најлошото нешто ти се случува во твојот живот, тоа е всушност најдоброто нешто што ти се случило во твојот животот и тоа беше вистината целиот мој живот “.

„Да останев во брак со Џон, кој не сакаше да работам, никогаш немаше да глумам во „Династија“, вели таа. „Никогаш немаше да ја знам целата магија што следеше по таа серија или тоа искуство, што за мене е исто како една од најубавите работи што некој би можел да се надева дека ќе ги доживее во текот на животот.

Еванс забележува дека „најголемата одмазда е среќата“ – и тоа е токму она што го открила по разводот.

„Мојот живот се сврте“, вели таа. “Се омажив со овој згоден плејбој, кој, Боже мој, рече дека чека цел живот на некој како мене и дека сега ќе биде верен. И не беше, и еј, и тоа е во ред. Тоа е животот”.

Вториот брак на Еванс беше со посредникот за недвижности во Л.А., Стен Херман, од 1975 до 1979 година. После тој развод, вели таа, конечно почнала да ја снима Династија.

„Ми требаше време. Не работев околу година и пол. … Еден ден мојот агент рече: „Го добив ова сценарио за да го прочитате. Погледнете дали ви се допаѓа. Тоа се вика Oil (Нафта). И тоа беше првичното име на Династија “, се сеќава Еванс.

Но, освен што „Династија“ предизвика револуција во телевизиските програми, сликата за тоа како живеат богатите преку семејството Керингтон беше претставена и преку модата. Телевизиското шоу изобилуваше со одлична мода од 1980-тите и кога е облеката во прашање, но и фризурите, модните додатоци, шминката…

Во годините по Династија ѕвездата се пресели во руралната држава Вашингтон и повеќе не бараше работа. Но, сето тоа се смени во 2019 година, месеци пред пандемијата да ја затвори планетата, кога Еванс се вљуби во сценариото што го прочита за трогателно темната комедија „ Swan Song “ и наскоро се најде како лета во Сандуски, Охајо, за да го сними својот прв филм по децении.

„Кои се шансите да се вратам на работа со 78 години? таа вели за нејзината улога во Swan Song,која  сега игра во театри . „Тоа е толку безобразно, но како што секогаш сакам да кажам:„ Се е можно “.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com