Home » Лимоновата кора богата со хранливи материи

Лимоновата кора богата со хранливи материи

by Журнал.мк

Лимоновата кора е богата со многу хранливи материи, дури и повеќе од лимоновиот сок. Богата е со витамин А и Ц, калиум, калциум и природни влакна кои имаат позитивно влијание на нашите мускули, очи, нерви, срце.

Калиумот од лимоновата кора ги опушта крвните садови и помага за намалување на крвниот притисок. Тоа придонесува и за подобра работа на срцето.

Лимоновата кора се препорачува и за сите оние кои имаат проблеми со метаболизмот и тврда столица бидејќи е богата со природни влакна. Таа исто така има и позитивно влијание за одржување на нормална телесна тежина, а е добар сојузник и за спречување на појавата на дијабетес.

Освен што делува одлично внатрешно на нашиот организам, одлична е и за надворешна употреба, односно помага за спречување на појавата на акните. Таа исто така помага и во намалување на порите на кожата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More