18.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Лиз Трас: Неопходно е да се искористи имотот на Русија за обнова на Украина

Најчитани вести

Обединетото Кралство и другите членки на Групата седум индустриски развиени земји (Г7) размислуваат како рускиот имот може да се искористи за финансирање на обновата на Украина, изјави денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

„Потребен ни е нов Маршалов план за реконструкција на Украина, и токму тоа го разговаравме на состанокот на Г7. Размислуваме што можеме да направиме за да го искористиме рускиот имот за да помогнеме во плаќањето за него“, рече Трас, цитирана од Ројтерс.

Маршаловиот план беше официјалниот план на САД за обнова на повоена Европа и сузбивање на влијанието на комунизмот по Втората светска војна.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com