Home » Лиз Трас: Неопходно е да се искористи имотот на Русија за обнова на Украина

Лиз Трас: Неопходно е да се искористи имотот на Русија за обнова на Украина

by Журнал.мк

Обединетото Кралство и другите членки на Групата седум индустриски развиени земји (Г7) размислуваат како рускиот имот може да се искористи за финансирање на обновата на Украина, изјави денеска британската министерка за надворешни работи Лиз Трас.

„Потребен ни е нов Маршалов план за реконструкција на Украина, и токму тоа го разговаравме на состанокот на Г7. Размислуваме што можеме да направиме за да го искористиме рускиот имот за да помогнеме во плаќањето за него“, рече Трас, цитирана од Ројтерс.

Маршаловиот план беше официјалниот план на САД за обнова на повоена Европа и сузбивање на влијанието на комунизмот по Втората светска војна.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More