4.8 C
Skopje
Tuesday, January 31, 2023

Лидија ја разреши мистеријата: Родив мртво бебе, па го ставив во замрзнувачот

Најчитани вести

Лидија М.(47), мајката на новороденчето чие тело беше пронајдено ќеса во стар замрзнувач во куќа во Земун, Белград, е задржана во полиција откако во конфузна изјава за полицијата изјавила дека родила мртво бебе кое го ставила во замрзнувач, дознава „Блиц“.

Според информациите на српскиот весник, обдукцијата сè уште не утврдила прецизно дали бебето е родено живо и ставено во замрзнувач или е родено мртво. Во наредните денови ќе се направат одредени анализи за прецизно да се утврди.

Доколку се утврди дека бебето е родено живо, мајката ќе одговара за кривичното дело убиство на дете при породување, вели изворот на „Блиц“.

Доколку се утврди дека детето е родено мртво, Лидија ќе одговара за дело за кое следува полесна казна.

Лидија денеска ќе биде сослушана во Вишото јавно обвинителство во Белград.

Телото на новороденчето било спакувано крпа во најлонска ќеса и било на дното на замрзнувачот, а го пронашол Зоран М., кој тврдел дека штотуку се вселил во куќата со своите четири деца и дека само сакал да го исчисти стариот замрзнувач, за да го поправи.

Соседите за „Блиц“ тогаш изјавија дека ова семејство имало четири деца на возраст од 3 до 27 години.

Заедно се од средно, таа е многу помлада од него. Но, пак, не е важно, гледате каков човек е тој. Имаа се, дури секое лето одеа на море со децата. Работи од утро до вечер и ги издржува децата, додава соседот.

Сосетката рече дека „не очекувала ништо друго од таква жена“.

Којзнае дали овие четворите деца се негови. Сега е глупаво да се каже тоа, но тоа е вистина. Ги прифати и ги гледа како свои, но јас ви велам, таа доаѓа, потоа ја нема неколку месеци и се враќа со стомак, рекла сосетката.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести