Home » Лидерите на ЕУ ќе разговараат за Русија

Лидерите на ЕУ ќе разговараат за Русија

by Журнал.мк

Лидерите на Европската унија ќе се состанат денеска за да разговараат за зголемувањето на војниците од страна на Русија на украинската граница. Од ЕУ е прецизирано дека состанокот не е реакција на некој конкретен развој, туку за да разменат мислења и меѓусебно да се ажурираат. Ад-хок состанокот ќе се одржи непосредно пред почетокот на долго планираниот самит ЕУ-Африка и нема да има официјални заклучоци. „Лидерите се состануваат во Брисел на самитот во Африка и сакаа да се сретнат и да разговараат за кризата на украинската граница, да се информираат, да разменат информации и ставови“, изјавија неименувани претставници на Унијата.

НАТО во средата ја обвини Русија дека испраќа повеќе војници за масовно воено засилување околу Украина, иако Москва соопшти дека ги повлекува силите и е отворена за дипломатија. Одделно, висок западен разузнавач предупреди дека руските воени вежби се во нивната врвна фаза и ризикот од руска агресија врз Украина ќе остане висок до крајот на февруари. Инаку, лидерите на земјите од Европската унија и Африканската унија одржуваат дводневен самит во Брисел. На дневен ред се здравството и производството на вакцини, земјоделството и одржливиот развој, образованието, миграцијата и безбедноста. Се очекува тие да започнат инвестициски пакет Африка-Европа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More