Home Спорт Ливерпул со „чудото во Истанбул“ до врвот на Европа – 18 години од најлудото финале во историјата на ЛШ (видео)

Ливерпул со „чудото во Истанбул“ до врвот на Европа – 18 години од најлудото финале во историјата на ЛШ (видео)

by Lina Muslija

На денешен ден пред точно осумнаесет години беше одиграно највозбудливото финале во историјата на Лигата на шампионите, кога на 25 мај 2005 година на стадионот во Истанбул истрчаа фудбалерите на Ливерпул и на Милан.

Италијанскиот гигант одигра перфектно прво полувреме во кое со головите на Малдини и на Креспо (два). „Росонерите“ беа на чекор до трофејот, а потоа Ливерпул за помалку од десет минути се врати, Џерард намали на 3-1, Шмицер стрелаше од дваесетина метри за 3-2, а на 3-3 израмни Чаби Алонсо.

Голманот Дудек беше херојот на Ливерпул, со одбранетиот зицер на Шевченко во продолжението,  а потоа и со запрениот удар од белата точка на Украинецот во пенал-рулетот.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More