Home » Ле Пен: Штом ќе заврши војната, ќе повикам на приближување на НАТО и Русија

Ле Пен: Штом ќе заврши војната, ќе повикам на приближување на НАТО и Русија

by Журнал.мк

Францускиот претседателски кандидат Марина Ле Пен изјави дека ги поддржува поблиските врски меѓу НАТО и Русија, додавајќи дека Париз повторно ќе ја напушти Алијансата предводена од САД доколку победи на претседателството.

Првиот круг од изборите се одржа, додека вториот ќе се одржи на 24 април, каде што ќе учествува и вториот кандидат Емануел Макрон.

– Штом руско-украинската војна заврши и биде решена со мировен договор, ќе повикам на спроведување на стратешкото зближување меѓу НАТО и Русија – рече Ле Пен на прес-конференција.

Само 11 дена пред вториот круг од изборите за француското претседателство, таа ги истакна нејзините главни надворешнополитички говори како кандидат на екстремната десница без претходно искуство во владата или меѓународните работи.

https://twitter.com/meslackman/status/1514380406468009987?ref_src=twsrc%5Etfw

Пред пет години, откако се соочи со Макрон во вториот круг од претседателските избори во 2017 година, кој тешко го загуби, Путин и беше домаќин на Ле Пен во Кремљ. Во тоа време, таа се восхитуваше што ги дели истите вредности како Путин и дека со него се појавува нов светски поредок, како и со тогашниот американски претседател Доналд Трамп.

Ле Пен го промени својот став кон Русија по инвазијата на Украина и рече дека има неутрални односи со двете нации.

Победата на Ле Пен во вториот круг на гласање на 24 април ќе одекне во Европа, но и преку Атлантикот, поставувајќи голем евроскептик во Елисејската претседателска палата и некој кој долго време изразува восхит од рускиот претседател Владимир Путин.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More