27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Лекарите советуваат: Внимавајте на која страна спиете, тоа може да влијае на здравјето на срцето!

Најчитани вести

Можеби не сте размислувале многу за вашата положба на спиење, но начинот на кој спиете може да влијае на целокупното здравје.

Секоја позиција има свои предности и недостатоци што можеби ќе треба да ги земете предвид следниот пат кога ќе легнете.

На пример, спиењето на лице со перница под грб може да помогне при болки во грбот, но исто така може да ги влоши симптомите на апнеја при спиење. Спиењето на страна може да биде подобро за апнеја при спиење, но може да откриете дека тоа го повредува ‘рбетот.

Ако се занимавате со срцеви заболувања, можеби ќе сакате да избегнете спиење на лева страна. Се верува дека спиењето на оваа страна може да ја промени неговата електрична активност. Сè уште не е јасно дали овој ефект е доволно голем за да предизвика загриженост.

Дали спиењето на левата страна е лошо за срцето?

Постојат неколку студии кои ги испитуваат ефектите на положбата на сон врз здравјето на срцето. Сепак, постојат некои докази дека спиењето на левата страна може да го зголеми срцевиот притисок.

Во неодамнешната студија за „Доверлив извор“ од 2018 година, истражувачите откриле и дека спиењето на левата страна е поврзано со промени во читањата на ЕКГ кај здрави учесници. Користејќи вид на техника за сликање, наречена векториографија, откриле дека спиењето на левата страна предизвикува движење и свртување на срцето. Промените во електричната активност се припишуваат на ова движење на срцето.

Кога учесниците спиеле на десната страна, скоро и да не е пронајдена промена во активноста на ЕКГ. Истражувачите откриле дека во оваа позиција, срцето држи тенок слој ткиво помеѓу белите дробови наречен медијастинум.

Иако лежењето на лева страна може да ја промени електричната активност на срцето, не постојат докази дека тоа го зголемува ризикот од развој на срцева состојба ако веќе го немате.

Анегдотално, луѓето со конгестивна срцева слабост често пријавуваат непријатност и отежнато дишење при спиење на левата страна. Потребни се повеќе истражувања за да се разбере дали спиењето на левата страна е опасно за луѓето со срцеви заболувања или колку може да биде опасно, пишува „Health Line“.

Што е со спиењето на десната страна?

Останува полемиката дали спиењето на левата или десната страна е подобро за вашето срце. Некои експерти за спиење сметаат дека спиењето на десната страна може да стегне шуплива вена. Ова е вена која тече во десната страна на вашето срце.

Сепак, во ова време, нема докази дека спиењето на десната страна го зголемува ризикот од развој на срцева слабост и се чини дека е безбедно.

Студија за Доверлив извор од 2018 година открива дека повеќето учесници со срцеви мускули, наречени секвенцијална дилатативна кардиомиопатија, претпочитаат да спијат на десната страна отколку на левата страна.

Srce

Исто така, прегледот на студиите од 2019 година, „Доверлив извор“, не ја утврди разликата во здравјето на бремените жени или нивните неродени бебиња кога тие спијат на левата или десната страна. На почетокот на бременоста, обидете се да имате навика да спиете на страна. Лежењето на страна на свитканите колена веројатно ќе биде најудобна позиција за време на бременоста.

Некои лекари препорачуваат бремените жени да спијат на левата страна. Бидејќи вашиот црн дроб е на десната страна од стомакот, лежењето на левата страна спречува матката да се оддалечи од тој голем орган, а исто така ја олеснува работата на срцето затоа што ја одржува тежината на фетусот за да не се изврши притисок врз голема вена (т.н. инфериорна вена кава). крв во срцето од вашите стапала и нозе за да се подобри протокот на крв во фетусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести