Home Култура Легендарната Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст

Легендарната Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст

by Журнал.мк

Легендарната Тина Тарнер почина на 83-годишна возраст, објави Sky News. Таа замина во вечноста по долго боледување. Во соопштението се вели: „Тина Тарнер – Кралицата на рокенролот, почина денеска на 83-годишна возраст по долго боледување во нејзиниот дом во Куснахт во близина на Цирих, Швајцарија. Со неа светот губи музичка легенда и модел за улоги“.

Нејзиниот портпарол појасни дека „ќе има приватен погреб на кој ќе присуствуваат нејзините блиски пријатели и семејството“. „Ве молиме почитувајте ја приватноста во овој тежок момент за нејзиното семејство“, додаде тој.

Таа е родена како Ана Меј Булок (Ана Меј Булок) на 26 ноември 1939 година во Натбуш, Тенеси, САД. Нејзината кариера траеше повеќе од половина век и доби широко признание и бројни награди. Родена и израсната во американскиот југ, таа стана и швајцарска државјанка.

Таа ја започна својата кариера како музичар во средината на 1950-тите, кога беше наведена како пејачка за Kings of Rhythm на Ајк Тарнер. Таа првпат снимила во 1958 година под името Little Ann. Таа беше претставена на јавноста како Тина Тарнер во 1960 година како член на Ike & Tina Turner Revue. Успехот дојде со низа големи хитови кои му се припишуваат на дуото, вклучувајќи ги A Fool in Love, River Deep – Mountain High (1966), Proud Mary (1971) и Nutbush City Limits. Во нејзината автобиографија, јас, Тина, таа откри неколку случаи на тешка семејна злоупотреба од страна на Ајк пред да се разделат во 1976 година и последователно да се разведат во 1978 година. Ренге Кјо како фактор што ја стабилизирал во тешките времиња.

По разводот со Ајк Тарнер, таа ја обнови својата кариера преку изведување, иако на почетокот имаше потешкотии да остави белег на музичките топ листи како соло изведувач. На почетокот на 1980-тите, таа се врати на музичкиот свод со нова серија хитови, почнувајќи со синглот Let’s Stay Together од 1983 година, по што следуваше објавувањето на нејзиниот петти соло албум Private Dancer, кој донесе успех ширум светот. What’s Love Got to Do With It, најуспешниот сингл на албумот, подоцна беше искористен како наслов за биографски филм адаптиран од нејзината автобиографија. Покрај тоа што беше музичар, Тарнер имаше успех во филмот, вклучувајќи ја и улогата во рок мјузиклот Томи од 1975 година и насловната улога во блокбастерот „Луд Макс 3“ со Мел Гибсон, како и краткото појавување во „Последниот акционен херој“ од 1993 година.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More