7.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Лева го реши баварското „дерби“, Лајпциг го следи чекорот

Најчитани вести

Роберт Левандовски го постигна својот 22. гол во 17 кола во германската Бундеслига за Баерн Минхен да стигне до 1:0 победа на гостувањето кај 50 километри оддалечениот баварски ривал Аугзбург и да го заддржи првото место и предноста од четири поени пред РБ Лајпциг, кои исто така минимално со 1:0 ги победија Унион Берлин.

Полјакот доби совршена шанса да го постигне својот неверојатен 22. гол во 13. минута кога Баерн доби пенал, и тој не згреши од белата точка. Домаќините, пак, имаа шанса да вратат со иста мерка во 77. минута кога беше досуден пенал по играта со рака на Бенжамин Павар, но Алфред Финбогасен ја погоди само стативата.

РБ Лајпциг славеше со 1:0 против Унион благодарение на голот на Емил Форсберг во 70-тата минута за да останат втори со 35 поени, четири помалку од Баерн. Арминија Билефелд, пак, излезе од зоната за испаѓање по 3:0 победата над Штутгарт, додека Фрајбург и Ајнтрахт одиграа 2:2.

БУНДЕСЛИГА, 17.КОЛО

Аугзбург – Баерн Минхен 0:1

Арминија Билефелд – Штутгарт 3:0

Фрајбург – Ајнтрахт Франкфурт 2:2

РБ Лајпциг – Унион Берлин 1:0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести