Home » Леб и сол на Антички: Ја зачувавме ли ноќта од будните?

Леб и сол на Антички: Ја зачувавме ли ноќта од будните?

by Lina Muslija

Охрид, 7. август 2023 (ОХРИДПРЕС) – Кога си пораснал со нивната музика, кога ги имаш сите нивни албуми и си ги снимал ретките видеа на VHS, кога си ги чувал написите за нив во „Џубокс“, кога ги знаеш и си ги анализирал текстовите и акордите од песните… Кога се’ ова од погоре е штиклирано, синоќа на Антички беше по малку тажно.

Тага е единствената емоција кога преовладува, затоа што и покрај редуцираните очекувања и луѓето од организацијата кои си го одработија своето, сепак недостасуваше премногу…

Недостасуваа подобри штимери за гитарата, недостасуваше наместен звук, кој за среќа се „среди“ некаде при крајот, недостасуваше посериозно светло и видео бимови ако веќе одиме на група од овој габарит, недостасуваа кореографии (ако не ги викаме така шесте млади дами облечени во народни носии кои две песни беа на бина, две седеа позади), недостасуваше енергија, недостасуваше начин да се претстават 7-8 минутните џез-рок и етно стандарди во пакување кое би било прифатливо за новата публика (огромен број млади беа во публиката), преголема беше разликата помеѓу песните од стариот и тие од новиот период, недостасуваше…

А најмногу од се’ недостасуваше …

За во записник: Кокан ВРВ, Парушев одличен… 

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More