-6.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

ЛДП и ДОМ договорија коалиција: Стануваме трета политичка сила на македонската сцена

Најчитани вести

Договор за заеднички настап на локалните избори потпишаа Горан Милевски и Маја Морачанин, претседателите на ЛДП и ДОМ формирајќи го Движењето Одлучно за промени.

„Коалицијата има над 50 кандидатски листи за локалните избори, со голем број на граѓански активисти и непартиски лица, со што оваа коалиција се позиционира како трета политичка сила на македонската политичка сцена“, се наведува во соопштението.

До сега од оваа коалиција ги најавија кандидатите за градоначалници на Ѓорче Петров – Љупчо Јаневски, на Кисела Вода – Ѓулистана Марковска, на Гевгелија – Виктор Петков, на Прилеп – Славе Петрески и на Штип – Ванчо Санев.

Од Движењето Одлучно за промени најавуваат дека утре ќе го соопштат својот кандидат за градоначалник на Скопје и носителот на советничката листа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com