1.8 C
Skopje
Saturday, February 4, 2023

Лајен предлага долгорочна помош за мигрантите во Турција

Најчитани вести

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен вчера изјави дека ќе предложи финансиската помош од Европска Унија за мигрантите во Турција од итна хуманитарна да се пренасочи како долгорочна поддршка.

ЕУ и Турција во 2016 година потпишаа Договор, според кој Унијата обезбедува финансиска помош за сириските бегалци во Турција, а за возврат, Анкара да го спречи влез на мигранти од нејзината територија во Грција.

И покрај критиките од групите за човекови права, Договорот се смета за модел за слични договори меѓу ЕУ и северноафриканските земји.

Лајен најави дека за Договорот со Турција ќе се разговара на Самитот на лидерите на ЕУ в четврток во Брисел.

– Според мене, важно е да продолжиме да ја поддржуваме Турција, каде што живеат 3,7 милиони сириски бегалци, а некои од нив се таму веќе десет години, посочи Лајен во Берлин по средбата со германската канцеларка Ангела Меркел.

Таа додаде дека поддршката на ЕУ треба да оди во насока на социо-економска помош и оти е важно мигрантите да имаат перспектива.

Меркел наведе дека Турција „прави одлична работа“ за поддршка на сириските бегалци. И таа најави дека лидерите на ЕУ ќе разговараат и за гаранциите претходно дадени од Унијата за царинска соработка со Анкара.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести