15.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Лајен за прекин на испораката на рускиот гас: Ова е уцена

Најчитани вести

Одлуката да се запре снабдувањето со руски гас за клиентите во Европа е инструмент за уцена, вели претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен.

„ Потегот е неоправдан и неприфатлив и ја покажува несигурноста на Русија како снабдувач со гас“, рече Фон дер Лајен.

Таа рече дека земјите-членки на ЕУ имаат планови за ова сценарио и дека Европската комисија е во близок контакт со членките за да обезбеди алтернативни испораки и најдобри нивоа на складирање низ целиот блок.

„ Сега се одржува состанок на Координативната група за гас за да се утврди координиран одговор на ЕУ“, додаде шефицата на ЕК.

„ Ние исто така ќе продолжиме да работиме со меѓународните партнери за да обезбедиме алтернативни текови, ќе продолжам да работам со европските и светските лидери за да се обезбеди сигурност во снабдувањето со енергија во Европа“, порача таа.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com