1.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Лаура Ковеши доби нова функција: Романската Катица избрана за јавен обвинител на ЕУ

Најчитани вести

Лаура Ковеши, поранешната специјална обвинителка на Романија е избрана за прв јавен обвинител на Европската Унија.

Таа беше отпуштена од функцијата поради голем скандал во својата земја, а сега ќе ја води новоформираната Канцеларија на европскиот јавен обвинител.

Романија како земја членка на ЕУ не гласаше за изборот на Ковеши.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com