Home Здравје Ласерска епилација – Нега после третман

Ласерска епилација – Нега после третман

by admin

По завршување на третманот, кој најчесто трае од 5 до 10 сесии, или од 4 до 6 недели, лицето кое ви ја вршело ласерската епилација, ќе ви даде одредени насоки како да се однесувате односно како да ја негувате кожата.

Несакани ефекти нема, затоа што ласерската глава има активно ладење и ја штити кожата од било какви можни оштетувања. Може да се појават мали црвенила или ото кои се многу ретки, во тој случај се препорачува интензивно хидрирање на самата кожа со медицинска козметика. Тие ќе се повлечат по неколку дена со правилен избор на козметика

Кај другите ласери кои немаат систем на ладење постои ризик од изгореници. Третманот со диодниот ласер треба да го изведуваат високопрофесионални и обучени лица, за да не настанат несакани последици.

Само специјалист може да постигне оптимален резултат земајќи ги предвид индивидуалните типови на кожа. Затоа, треба внимателно да изберете каде ќе го правите овој третман

УПАТСТВА ПО ТРЕТМАНОТ

  1. Кожата може да биде малку црвена – обично поминува многу брзо доколку правилно се третира.
  2. Забрането е да се мие површината на кожата со топла вода веднаш по третманот.
  3. Местата каде што е извршена епилацијата не треба да се изложуваат на сонце, солариум или сауна во првите 2-3 недели. Ако треба да излезете надвор, користете специјална крем со заштита од заштитен фактор не помалку од 30
  4. Уништените влакна постепено ќе излезат и ќе испаднат во текот на следните 3 недели.
  5. Доколку имате потреба меѓу два третмана треба да се избричите без употреба на восок или крема за депилација.

Ласерското отстранување на влакна е одлична опција за решавање на овој деликатен проблем. Постапката е апсолутно безбедна, безболна и покажува добри резултати.

И да не заборавиме, по овој третман треба да користиме соодветна медицинска козметика која е препорачана од дерматовенеролог.

Препорака на Аптека ДНА АННИ ФАРМ за нега на кожа по ласерска епилација е медицинската козметика

URIAGE Уриаж Archives – Аптека ДНА Анни Фарм (annifarm.com.mk)

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More