Home » Лапид: Отвораме ново поглавје во односите со Турција

Лапид: Отвораме ново поглавје во односите со Турција

by Журнал.мк

– Целта е да се формира и прошири економската и граѓанската соработка меѓу нашите земји, со цел да се создадат можности за бизнис и за луѓе, што нашите граѓани би ги користеле, да имаат предности на регионално и глобално ниво, дури и за време на пандемија, дури и за време на политички тензии, истакна Лапид на заедничката прес-конференција во Ерусалим со турскиот колега Мелвут Чавушоглу.

Турскиот министер за надворешни работи наведе дека нормализацијата на односите помеѓу двете земји ќе има „позитивно влијание” врз „мирољубива” резолуција на палестинскиот конфликт.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More