-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Лажни дојави за бомби во три основни училишта во Скопје

Најчитани вести

Министерството за внатрешни работи ја известува јавноста дека се направени сите потребни проверки во врска со денешните пријави од училиштата во Скопско, кои добиле порака на електронската адреса со закана за поставена експлозивна направа и утврдено е дека станува збор за лажни пријави.

„Имено, денеска (2.12.2022), околу 7.30 часот, во СВР Скопје е пријавено дека на електронски адреси на три основни училишта во Скопско упатена е закана за поставена експлозивна нaправа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на училиштата, а потоа се извршени и детаљни проверки од тимови за антитерористички проверки и утврдено е дека станува збор за лажни пријави“, информираат од МВР.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести