0.8 C
Skopje
Sunday, January 23, 2022

ЛАЖНИ БИЛЕ ДОЈАВИТЕ ЗА БОМБИ ВО ХОТЕЛИТЕ ВО СОЛУН Евакуациите траеја до доцна во ноќта

Најчитани вести

Најмалку десет хотели во Солун вчера примија мејл од непознат испраќач со предупредување дека се поставени бомби што предизвика низа превентивни евакуации и проверки од полицијата, кои траеја до доцна синоќа, за на крај да се покаже дека станува збор за лажна пријава, но и за еден од ретките, а веројатно и прв ваков случај на толку масовни закани и тоа во хотели, јави дописничката на МИА од Атина.

Извори од полицијата за грчката новинска агенција АНА-МПА рекле дека никогаш досега немало слични и толку масовни закани во хотели, не ја исклучиле можноста мејлот да бил испратен и до други хотели, а едноставно персоналот да не го видел.

Грчката полиција, вчера, според АНА-МПА, првично била известена од три хотели, кои го примиле мејлот со предупредувањето за бомба, а додека траела проверката, следувале пријавите од уште неколку хотели.

Предупредувањата за поставена бомба, во главно преку анонимен телефонски повик се чести во Грција и обично се однесуваат на судови, метро станици, јавни служби, но и училишта и во најголемиот број случаи станува збор за лажна пријава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com