17.8 C
Skopje
Friday, September 30, 2022

Лавров пристигна во првата посета на Кина од почетокот на руската инвазија на Украина

Најчитани вести

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров пристигна во Кина, што е негова прва посета на земјата откако Русија ја започна инвазијата на Украина на 24 февруари.

Лавров слета во Хуангшан, град во источна Кина, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Шефот на руската дипломатија според најавите треба да има неколку средби во Кина, а се наведува дека главна тема е начинот на кој Русија и Кина можат да му помогнат на Авганистан.

На состаноците треба да присуствуваат и дипломати од САД и Авганистан.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com