Home » Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

Лавров: Преговорите со САД и НАТО не се завршени – нема да дозволиме рушење на нашите интереси

by Журнал.мк

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави за новинарите дека Москва не сака војна, но дека нема да дозволи Западот на најсуров начин да ги игнорира нивните интереси.

– Ако е до Русија – нема да има војна. Меѓутоа, Русија нема да дозволи Западот на најгруб начин да ги игнорира нашите интереси. Преговорите за безбедносните гаранции со САД и НАТО не се завршени, рече Лавров, одговарајќи на прашањето на главниот уредник на телевизијата „Спутник“ и „РТ“, Маргарита Симонјан, дали воопшто има шанси за војна.

Зборувајќи за безбедносните гаранции, Лавров рече и дека има одредени „рационални точки“ во одговорот на САД и НАТО.

– Не можам да кажам дека преговорите се завршени. Како што знаете, Американците и лидерите на НАТО веќе еден месец разговараат за прилично едноставните предлози што ги дадовме во однос на безбедносните гаранции. Нивните одговори ги добивме дури завчера, и како во нивни стил, тие одговори се многу комплицирани, иако има одредени рационални точки, рече тој.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More