Home » Лавров: Опасноста е голема, ризикот од нуклеарна војна е сериозен

Лавров: Опасноста е голема, ризикот од нуклеарна војна е сериозен

by Журнал.мк

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров изјави дека Русија се обидува да ја отстрани заканата од нуклеарна војна и предупреди дека заканата од Трета светска војна е сериозна и реална.

„Не сакам вештачки да се зголемуваат овие ризици, иако многумина би сакале. Опасноста е сериозна, реална. И тоа не смееме да го потцениме“, изјави Лавров за руската државна телевизија, пренесува Интерфакс.

Лавров рече дека Москва ќе ги продолжи мировните преговори со Киев и конфликтот ќе заврши со договор, но неговата содржина ќе зависи од воената ситуација.

Шефот на руската дипломатија го обвини Володимир Зеленски, претседателот на Украина, дека се преправа дека преговара.

„Тој е добар актер. Ако внимавате што зборува, ќе слушнете илјада противречности“, рече Лавров.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More