-4.2 C
Skopje
Wednesday, December 1, 2021

Лавров: Москва нема никакви врски со ЕУ заради едностраните активности на Брисел

Најчитани вести

Москва нема врска со ЕУ како организација, изјави рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров.

-Целокупната инфраструктура на односите со Европската унија е уништена од едностраните активности на Брисел, па сега Москва нема никаква врска со организацијата, рече рускиот министер за надворешни работи на заедничката прес-конференција со кинескиот министер за надворешни работи Ванг Ји.

Лавров истакна дека Москва и Пекинг не се пријатели против никого.

-Ако Европа ги раскине овие односи со едноставно уништување на сите механизми што постојат многу години, а ние имаме само одделни европски земји кои сакаат да бидат водени од своите национални интереси, тогаш, веројатно објективно, ова води до фактот дека дека нашите односи со Кина се развиваат побрзо од она што останува од односите со европските земји, нагласи шефот на руската дипломатија.

Според Лавров, Русија ќе биде подготвена за контакти за зајакнување на соработката со ЕУ кога Брисел ќе смета дека е потребно да се отстрани аномалијата во билатералните односи.

-Ако и кога Европејците сметаат дека е соодветно да се елиминира оваа аномалија во контактите со нивниот најголем сосед, се разбира, ние ќе бидеме подготвени да ги изградиме овие односи врз основа на еднаквост, врз основа на барање рамнотежа на интересите. Промени на истокот, според мое мислење, имаме. Имаме и многу интензивна агенда, која секоја година станува се побогата, додаде рускиот министер.

Лавров истакна дека Русија секогаш се фокусирала на соработката со соседите.

-Нашата земја е географски лоцирана на огромна територија на евроазискиот континент. Ја имаме Кина како добар сосед, а Европската унија, исто така, е наш сосед. И секогаш сме биле заинтересирани за унапредување на нашите односи на сите показатели, додаде шефот на руското Министерство за надворешни работи.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com