25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Лавров: Испраќањето мировници на НАТО, директен конфликт меѓу НАТО и Русија

Најчитани вести

Испраќањето мировници на НАТО во Украина би довело до директна конфронтација меѓу руските вооружени сили и алијансата, изјави шефот на руската дипломатија Лавров.

Говорејќи пред учениците и наставниците, Лавров рече дека преговорите со Украина се тешки, бидејќи Киев постојано ја менува својата позиција.

„Русија ќе бара од Украина да го укине законодавството насочено против населението што зборува руски“, додаде тој. Лавров се осврна и на напорите на Западот да испумпува оружје во Украина, велејќи дека Западот очекува да ја задржи Русија во состојба на непријателства што е можно подолго.

„Сегашната русофобија во западните земји е пресуда на западната цивилизација“, додаде тој.

Зборувајќи за санкциите што Западот ги воведе кон Русија, Лавров рече дека замрзнувањето на резервите на руската централна банка на Запад стана „обична кражба“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com