1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Лавров: Западот наметнува свои правила наместо меѓународното право

Најчитани вести

Западните земји ги наметнуваат своите правила за замена на постојните инструменти на меѓународното право и со тоа потврдуваат дека се обидуваат да го укинат законот на светската политичка сцена, истакна рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров во авторска статија објавена во руски весници.

„Убавината на овие правила на Западот е во тоа што тие немаат специфична содржина. Кога некој постапува спротивно на волјата на Западот, тие веднаш возвраќаат со неосновани обвинувања, без докази за кршење на правилата и повикување на правото да ги казнат прекршителите. Што помалку обвинувања кон Западот, толку повеќе тие се чувствуваат послободни да прават слободни потези и да применуваат валкани тактики како форма на притисок врз нивните ривали.

Западните влади не го сакаат фактот што Москва се залага за земјите што станаа жртви на политичко коцкање на Запад, посочува Лавров и потсетува дека Западот ја обвинува Русија за агресивно однесување во многу делови на светот.

„Вака тие се однесуваат на политиката на Москва насочена кон неутрализирање на ултрарадикалните и неонацистичките аспирации во нејзиното непосредно опкружување, каде што се кршат правата на Русите и другите етнички малцинства, а рускиот јазик, образованието и културата се искоренети. Русија се залага за земјите кои станаа жртви на западните коцкања и се изложени на напади од меѓународни терористи и ризик да ја загубат својата државност, како што беше случај со Сирија“, рече Лавров.

Според шефот на руската дипломатија, Русија и Кина се обележани како „авторитарни сили“ и главната пречка за реализација на плановите наведени за време на самитот во јуни.

Пекинг е обвинет за демонстрација на премногу самодоверба во спроведувањето на своите економски интереси и проширување на воената и технолошката моќ со цел да се зголеми глобалното влијание, посочи Лавров.

„Сепак, Западот е најмногу фокусиран на внатрешни прашања во таканаречените недемократски земји и ги преобликува овие земји со цел подобро да се вклопат во западните калапи. Тоа значи усогласување на специфично општество и култура со идеите за демократија што ги проповеда Вашингтон и Брисел “, предупреди Лавров.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести