17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

КФОР: Украинските војници остануваат во Косово

Најчитани вести

Контингент од 40 украински војници кои служат во Косово како дел од КФОР нема да го напуштат Косово за да се вратат во својата земја, изјави претставник на НАТО, чие име не беше објавено, објави „Коха“.

„Украинскиот контингент продолжува да служи како дел од мисијата на КФОР предводена од НАТО и под мандат на Обединетите нации. „Го поздравуваме континуираниот придонес на Украина во нашата мисија и нејзините секојдневни напори да ги поддржи сите заедници кои живеат во Косово и да ја зајакне стабилноста во целиот регион на Западен Балкан“, рече тој.

Косовската министерка за надворешни работи Доника Гервала во понеделникот изјави дека Косово наскоро ќе го суспендира транзитниот визен режим за украинските граѓани и дека ќе создаде услови за сместување на семејствата на украинските војници во Косово.

Франција во петокот објави дека издала 74 дозволи за украинските војници кои биле дел од Француската легија на странци.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com