24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Курц:Австрија ќе се залага за започнување на преговори со Македонија во првата половина од 2021

Најчитани вести

Австрија ќе се залага за започнување пристапни преговори со Македонија и Албанија во првата половина на оваа година, вели австрискиот канцелар Себастијан Курц во интервју за февруарскиот број на белградскиот магазин „Корд“.

Тој изразил посебно жалење што Македонија, како „примерен-кандидат“, сè уште ги нема отворено пристапните преговори со ЕУ.

-Австрија ќе се залага за започнување на долго задоцнетите преговори за членство со Македонија и Албанија во првата половина на 2021 година. Наш стратешки интерес е да го внесеме регионот во еу што е можно побрзо – додал Курц.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com