-2.2 C
Skopje
Sunday, February 5, 2023

Курти следната недела ќе оди на гости кај Макрон

Најчитани вести

Косовскиот премиер Албин Курти следната недела ќе отпатува за Париз, каде што ќе се сретне со претседателот на Франција, Емануел Макрон.

Како што соопшти косовската владина служба за информирање, тоа е договорено на средбата на Курти со политичката советничка за Балканот на францускиот претседател, Изабел Димон и амбасадорката на Франција во Косово, Мари-Кристин Бител.

Според соопштението, средбата била во функција на подготовка на првата средба на Курти со Макрон, а на неа станало збор и за неодамнешната посета на косовскиот премиер на Брисел и неговата средба со претседателот на Србија, Александар Вучиќ.

Тема на разговорите беше политичката ситуција во Косово, регионот и светот, доброто владеење во Косово, европските ингтеграции, како и билателарната соработка и продлабочувањето на односите меѓу Косово и Франција. Се разговараше и за последната посета на премиерот во Брисел и за новото поглавје на дијалогот со Србија – се вели во соопштението од кабинетот на Курти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести