25.8 C
Skopje
Thursday, May 26, 2022

Курти: Не треба да се дозволи создавање на 4-та Југославија

Најчитани вести

Лидерот на политичкото движење Самоопределување Албин Курти кој по косовските избори, се очекува да биде нов премиер на Косово , за време на посетата на Тирана изјави дека секое регионално поврзување па било тоа да е и економско, е тенденција на Србија да создаде нова Југославија . Курти за албанската ТВ станица ,,АБЦ,, коментирајки ја средбата во Нови Сад помеѓу највисоките пореставници на Србија, Албанија и РС Македонија за регионална економска соработка истакна дека ,, Не треба да се дозволи создавање на 4 – та Југославија . Така соработка е само во интерес на Србија. Ние како Косово имаме проект за создавање на 3- то Косово или пак создавање на 6 –та Албанија,,.

Курти во интервјуто ја коментираше и средбата со албанскиот премиер Еди Рама , со кој тој нема добри односи, бидејки во Косово се оценува декја Рама е близок на косовскиот претседател Хашим Тачи. ,, И покрај тоа што слушавме дека Рама го поддржува на Тачи за корекција на границата помеѓу Косово и Србија, сепак тој ми рече дека не е така. Рама рече дека не треба да има промени на границата ,, рече Курти. На прашањето дали тој останува на најавите за соединување на Косово со Албанија, Курти истакна дека Косово и Албанија сега се две држави ,имаат две влади ,но додаде дека треба да се работи на одлична соработка на двете држави, потоа за намалување на ефектите на границата како и нивно соединување. Оенувајки ги односите со Србија курти рече дека тој лично ке ги води преговорите со Србија, а во врска со формирањето на Владата на Косово додаде дека сега е сигурно дека сампределување ке формира влафда со Демократскиот сојуз на Косово а во владата ке има и еден Србин , но не од редот на ,,Српската листа ,, која за него како што рече е партија –држава.

Аналитичарите во Тирана оценуваат дека по победата на изборите во Косово, лидерот на Самоопределување познат по неговите силни тврдења дека Косово ке го обедини веднаш со Албанија има попуштање на довчерашните ставови .

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com