27.8 C
Skopje
Sunday, July 3, 2022

Курти најави дека ќе се сретне и со претставниците на Српска листа

Најчитани вести

Лидерот на движењето Самоопределување, Албин Курти, најави дека ќе се сретне со претставниците на Српска листа и ќе разговара со нив за исполнувањето на уставната обврска – да се даде министерство на Србите.

Курти вели дека бидејќи во косовското Собрание нема српско малцинство освен Српска листа, тој ќе се сретне и со партијата што лидерот на Самоопределување ја нарекува продолжена рака на Белград, пренесува „Газета eкспрес“. Кандидатот за премиер на Косово наведува дека тој ќе се сретне со Српска листа и ќе се однесува како што косовскиот Устав предвидува, назначување министер од редовите на српската заедница.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com