27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Курти: Би гласал „да„ за обединување на Косово со Албанија

Најчитани вести

Кандидатот за премиер на Движењето Самоопределување, Албин Курти, изјави дека, доколку се одржи референдум, тој ќе гласа за обединување со Албанија.

Во интервју за „Еуроњуз“, Курти, зборувајќи за идејата на лидерот на Рамуш Харадинај, рече дека според сегашните закони, тоа не е можно, но дека тој ќе го поддржи обединувањето со Албанија.

„Сè уште немаме закон за референдум во Косово, но два референдума меѓу нашата земја и Албанија би решиле такво нешто. Мислам дека би гласал „Да”, рече Курти.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести