17.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денес?

Најчитани вести

Според средната курсна листа на НБРСМ, еврото денеска изнесува 61.6950 денари, а американскиот долар чини 56.1170 денари. Британската фунта изнесува 73.4552 денари.

  • Врз основа на соопштението од Европската централна банка дека не е во позиција да го објавува референтниот девизен курс на руската рубља во однос на еврото поради тековниот обем на тргување и во согласност со Одлуката за начинот на формирање и објавување на курсевите на Народната банка на Република Северна Македонија, ве известуваме дека Народната банка на Република Северна Македонија нема да формира и да објавува среден курс на денарот во однос на руската рубља почнувајќи од 2 март 2022 година, сѐ до натамошно известување од Европската централна банка.

Последната објава на референтниот курс на руската рубља во однос на еврото од страна на Европската централна банка е на 1 март 2022 година и соодветно на тоа, последната важечка објава на средниот курс на денарот во однос на руската рубља од страна на Народната банка на Република Северна Македонија е на 1 март 2022 година за Курсната листа која важи за 2 март 2022 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com