19.5 C
Skopje
Friday, September 17, 2021

Курдите тврдат дека ја убиле десната рака на ал-Багдади, Абу ал-Хасан ал Мухаџир

Најчитани вести

Курдската милиција во Сирија, Единиците за народна заштита, денеска соопшти дека во заедничка акција на американските и силите предводени од Курдите на северот на Сирија бил убиен и портпаролот на лидерот на Исламска држава, Абу ал-Хасан ал Мухаџир.

Ал-Мухаџир, наведуваат Курдите, му бил десна рака на лидерот на Исламска држава Абу Бакр ал-Багдади, пренесоа британските медиуми.

Сириските демократски сили наведуваат дека целта ја гаѓале во близина на пограничното место Џараблус и тоа врз основа на разузнавачки податоци на СДФ и американската војска.

Командантот на СДФ Мазлум Абди изјави дека станува збор за „продолжување на претходната операција” во која беше убеин лидерот на екстремистичката Ислмаска држава.

Абди портпаролот Мухаџир го нарече „десната рака ” на лидерот на Исламска држава.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com