9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Куманово и ТФТ ја почнуваат европската авантура

Најчитани вести

Македонските претставници во квалификациите во ФИБА Еврокупот денеска ја почнуваат својата европска авантура во ова натпреварување.

Први на теренот ќе истрчаат кошаркарите на ТФТ. Тимот од Тафталиџе имаше напорен пат, по само еден одработен тренинг денеска (14:30 часот) ќе ги одмери силите со Натуртекс Сегед во Краснојарск. Доколку го добие овој дуел го чека средба со Меди Бајројт од Германија. Во групата Ц уште се Енисеј и Хапоел Хаифа.

Куманово пак игра подоцна, базата на овој тим е Гронинген. На дебито на европска сцена ќе игра против встрискиот Гмунден, дуелот е закажан со почеток во 19:30 часот. Триумф од оваа средба ги носи во полуфиналето против домаќинот на турнирот Гронинген.

Во групата на Куманово се наоѓаат Бенфика и Волунтари, па доколку македонскиот клуб стигне до финалето за влез во групната фаза би играл со еден од овие противници.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com