Поништен конкурсот за директор на МКД, се пријавиле Бени Шакири и в.д. директорот

Конкурсот за директор на Младинскиот културен центар (МКЦ) во Скопје е поништен, рече...

Наградата „Ацо Караманов“ за Хусто Хорхе Падрон

Големиот шпански и светски поет Хусто Хорхе Падрон е добитник на годинашната Европската...

Дамата со камелии в петок во НОБ

В петок, 22 ноември, со почеток во 20 часот, во рамките на фестивалот...

Промоција на стихозбирката „Небесна геометрија“ од Андреј Ал-Асади

Најновата стихозбирка на Андреј Ал-Асади – „Небесна геометрија“, во издание на ПНВ Публикации,...

Изложба „Скопје, одново“ во Музејот на современа уметност

Во Музејот на современата уметност – Скопје вечерва со почеток во 20 часот...

Изложба „Скопје одново“ во Музејот на современата уметност

Во Музејот на современата уметност – Скопје (МСУ), вечерва ќе биде отворена изложба...

Концерт на студентите на Факултетот за музичка уметност

Студентите на Факултетот за музичка уметност вечер ќе одржат концерт во рамки на...

Почина основачот на детскиот фестивал „Златно славејче“, Благоја Јордановски

Почина Благоја Јордановски, еден од првите македонски народни учители, еден од највредните и...

МНТ со „Животот е прекрасен“ ќе се одигра и во Белград

Македонскиот народен театар (МНТ) со претставата „Животот е прекрасен“ од Николај Ердман, а...

Трибина-изложба за Јосиф Михаиловиќ, творецот на модерното Скопје

Во Музеј на Град Скопје вечерва (петок, 15 ноември, 19 часот) ќе се...

Адеми- Цакај: Заедничко управување со природното и културното наследство во Охридскиот регион

Напорите на Македонија и Албанија за заедничко управување со природното и културното наследство...

Скопје е подготвено за „Dance OFF“

Скопје е подготвено за еден од најзабавните и најинтересни настани во светот на...

Исмаили – Медински: Продлабочување на релациите во областа на македонско – руската културна соработка

Министерот за култура Хусни Исмаили синоќа во рамките на Меѓународниот форум за културна...

Во Тајпеј редици за автограм од Манчевски

Час и половина чекаше тајванската публиката во 20-метарска редица за автограм од режисерот...

Слушнете ја Зи Зи на роденденскиот концерт на Филхармонија

Имагинативна и возбудлива, кинеската пијанистка Зи Зи, една од најуникатните појави меѓу новата...

Почина Бранко Лустиг, продуцентот на „Шиндлерова листа“ и „Гладијатор“

Филмскиот продуцент Бранко Лустиг почина утрово на 88-годишна возраст во Загреб, пишува „Национал“.

„Животот е прекрасен“ на МНТ гостува во Народно позориште во Белград

Македонскиот народен театар со претставата „Животот е прекрасен" од Николај Ердман, а во...

„Петрунија“ ја доби наградата за човекови права на Советот на Европа

Филмот „Господ постои, името и’ е Петрунија” на Теона Стругар Митевска ја доби...

Министерот Исмаили на Меѓународен културен форум во Санкт Петербург

Министерот за култура Хусни Исмаили престојува во работна посета на Руската Федерација каде...

Вечерва со неверојатниот концерт на Брајан Адамс, „Авалон“ ја затвора успешната годината на мега концерти

По Стинг, Лени Кравиц и Ерос Рамацоти „Авалон продукција“ вечерва со мега концертот...